Öğrenciler için Göçmenlik
Kanada’da sürekli oturum hakkına sahip olabilmek için, öncelikle göçmenlik başvurusunda bulunmanız gerekir. Mezun olmuş bir yabancı öğrenci olarak şartlarınıza göre, Eyalet Aday Programı (PNPs), Kanada Tecrübe Sınıfı (CEC), ve Nitelikli İşgören Sınıfı (FSWP), gibi değişik programlardan Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunma hakkınız olabilir.

Her yıl 130.000 öğrenci eğitim için Kanada’yı tercih etmektedir. Dünya çapında kaliteli eğitimiyle tanınan Kanada, 2009 yılından beri, Kanada’da eğitim almış ve çalışma tecrübesi bulunan kişilere özel bir göçmenlik planını uygulamaya sokmuştur. Buna göre Kanada’da en az 2 yıllık lisansüstü veya diploma programını bitirmiş ve eğitiminden sonra 1 sene çalışma tecrübesi kazanmış kişiler, Kanada Deneyimli Kategorisi’nden (Canadian Experience Class) başvurabilirler. Alınan eğitimin tam zamanlı olması gerekmektedir ve yabancı dil programları buna dahil değildir. 6 aydan uzun, tam zamanlı eğitim programları için, başvurulan okuldan alınmış kabul mektubu ve yeterli maddi imkân göstermek gerekir. Bu da en az okulun yıllık ücreti artı yıllık harcamalar için de 10 bin dolar olarak belirtilmiştir.

Kanada’da okurken, haftada 20 saat kampüs içinde, ilk 6 ayınızı tamamladıktan sonra da başvurunuzu yapmanız halinde kampüs dışında da çalışma hakkı kazanırsınız. Kanada’da 1 senelik (veya 6 aydan uzun), tam zamanlı eğitim programını bitiren herkes, okuduğu süre kadar çalışma izni almaya hak kazanır, okulu bitirmeniz dışında başka hiçbir şart aranmaz. 2 yıllık bir programı bitirmeniz durumunda ise 3 yıllık çalışma izni verilir.

Kanada’da eğitim alarak, göçmenliğe doğru çok ciddi bir adım atmanız mümkün. Sadece 8 aylık full time bir diploma programında eğitimle Kanada’da toplam 1 yıl Post Graduation Work Permit –yasal olarak çalışma hakkına sahip olacağınız gibi, bu 1 senelik 1560 saatlik full-time çalışmanız sonucunda ise yeterli IELTS sınav sonucu ile deneyimli kategorisinden (CEC) göçmenliğe başvurma şansını otomatikman elde etmiş olursunuz.