Express Entry Nasıl Çalışmaktadır?

Express Entry, federal ve belirli eyalet ekonomik programları kapsamında Kanada’da kalıcı ikamet için nitelikli işçi başvurularını yöneten çevrimiçi bir göçmenlik sistemidir.

Kendi başına bir göçmenlik programı değil, Kanada’nın mevcut nitelikli işçi göçmenlik programları içerisinde en iyi adayları seçme yöntemidir .

Ekspres Giriş Hangi Programları Kapsar?

 1. Federal Nitelikli İşçi Programı (Federal Skilled Worker Program)
 2. Federal Nitelikli Ticaret Programı  (Federal Skilled Trades Program )
 3. Kanada Deneyim Sınıfı ( Canada Experience Class )
 4. Eyalet Aday Programları altındaki yayınları seçin  (Select streams under Provincial Nominee Programs)

Ekspres Giriş Süreci Nedir?

Adaylar  , Kapsamlı Sıralama Sistemi kullanılarak puanlanan  Ekspres Giriş Havuzuna çevrimiçi olarak kendi kendini değerlendiren bir profil  ( Comprehensive Ranking System ) sunar.

Ekspres Giriş kapsamında Kanada’ya göç etme hakkınız var mı? 

Puanlarınız, yaş, eğitim, iş deneyimi ve dil yeteneği gibi temel faktörlere göre puanlanır.

Ek olarak Nitelikli bir iş teklifi ve eyalet adaylığı için de önemli puanlar mevcuttur .

En yüksek puanı alan adaylara , genellikle iki haftada bir, periyodik göçmenlik çekilişleri yoluyla daimi ikamet için Başvuru Davetiyeleri  ( ITA Invitation to Apply ) verilir .

ITA davetiyesi verildikten sonra, adayın yukarıdaki programlardan biri kapsamında daimi ikamet başvurusunu sonuçlandırmak için 60 günü vardır.

60 günlük süre içinde başvuru Aday tarafından onaylanmaz ise gönderilen  ITA geçersiz olur.

Ekspres Giriş aracılığıyla alınan başvurular için hedef işlem süresi altı aydır ve bu sürenin yüzde 85’inde işlemler sonuçlanmaktadır.

Ekspres Entry’nin Avantajları Nelerdir?

 • Kanada’nın ekonomik ihtiyaçlarına göre programı hızlı ve verimli bir şekilde değiştirme yeteneğine sahip olması.
 • Kanada’nın göçmen alımını işgücü piyasası gereksinimleriyle daha uyumlu hale getirmektedir.
 • Adaylar havuzdayken puanlarını yükseltebilmekte, bu da bir Başvuru Daveti almak için çalışabilecekleri anlamına gelir.
 • Bir adayın Kanada göçmenlik beklentilerinin net ve gerçekçi olarak değerlendirilmesini sunar.
 • Başarılı olma olasılığı daha yüksek olanlara öncelik vererek işlem sürelerini önemli ölçüde azaltır.
 • CRS (Comprehensive Ranking System ) değişiklikleri ve programa özgü çekilişler yoluyla Kanada hükümetine göç konusunda esneklik sağlar.

“Ekspres Giriş”  programında nasıl puan kazanılır?

Ekspres Giriş profiliniz için başvurup havuza girdikten sonra, kalıcı oturma iznine hak kazanmak için mümkün olduğunca çok puan toplamak isteyeceksiniz. Aşağıdakilere sahip olduğunuzu göstererek Kapsamlı Sınıflandırma Sisteminde puan kazanabilirsiniz:

 • Çalışma becerileri
 • İş deneyimi
 • Eğitim
 • İş teklifleri
 • Dil yeterliliği
 • Kanada Sertifikaları, Diplomaları, Sertifikaları ve Unvanları
 • Eyalet veya bölge adaylığı
 • Kanada’da 1 Dereceden aile fertlerinizin olması

En çok puanı kazanmak için profilinizi güncel tutun ve profilinizi tamamlarken ayrıntılı bilgi verin. Express Entry grubunda bir yıla kadar kalabilirsiniz. On iki ay sonra, yeni bir profil oluşturarak tekrar giriş yapabilirler.

Kanada’ya nasıl göçmen olarak gidebilirim ?

Size Nasıl yardım edebiliriz?

Değerlendirme:

Ekibimiz, Kanada göçmenlik yolculuğunuza hemen başlamanıza yardımcı olarak başvurunuzu gerçekleştirecektir.

Geliştirme:

Profilinizi Express Entry altında zaten gönderdiyseniz, sıralama puanınızı nasıl yükselteceğinizi merkezimizle öğrenebilirsiniz

Uygulama:

Zaten bir başvuru daveti aldıysanız, daimi ikamet için nasıl başvuracağınızı öğrenebilirsiniz.

Kanada Ekspres Girişi Neden Başlattı?

Kanada, “ilk gelen, ilk hizmet” göç sisteminden ekonomik başarı şansı en yüksek adayları seçen bir göçmenlik sistemine geçmek için Şubat 2015 ‘te Ekspres Giriş( Express Entry) ‘i başlattı.

Express Entry, akışkan ve esnek bir ekonomik göçmenlik sisteminin nasıl çalıştırılacağına dair dünyada bir örnek olarak kabul edilmektedir.

Kanada hükümeti, Kapsamlı Sıralama Sistemindeki basit değişikliklerle ekonomik ve işgücü piyasası değişikliklerine yanıt vermek için Nitelikli alım ile göçmenliği kullanabilmektedir.

2015 yılından bu yana, CRS’de iki büyük değişiklik yapıldı:

 1. Kasım 2016’da sistem, bir iş teklifi için puanları azaltmak ve Kanada eğitim kimlik bilgileri için puanlar getirmek üzere ince ayarlandı. “İş teklifi” tanımı, LMIA’dan ( Labour Market Impact Assestment)  muaf olan belirli iş tekliflerini de içerecek şekilde genişletilmiştir.
 1. Haziran 2017’de, başka bir değişiklik, ileri Fransızca dil becerileri ( NCLC 7veya üstü) ve Kanada’da bir kardeş sahibi olanlar için ek puanlar sağladı .

Bu tarihte Job Bank registration kaydı da gönüllü hale geldi.

Ekspres Giriş Quebec için Geçerli mi?

Ekspres Giriş Quebec için geçerli değildir, ancak Fransızca konuşulan bu eyalette de kısa süre önce sistemin kendi versiyonunu başlatmıştır.

Quebec göçmenlik sistemi 2018’den beri uygulanmaktadır ve Ekspres Giriş’e benzer şekilde çalışır.

Jobbank’tan  en yüksek puanı alan adaylar, Quebec Seçim Sertifikası’na (CSQ) başvurmaya davet edilebilmektedir.

Hangi kategoriden göçmenlik başvurusu yapmalıyım ?

 

Son değişiklikler

Ekspres Giriş Programı kısa süre önce değişti ve Kanada vatandaşı veya daimi ikametgahı olan ve şu anda ülkede yaşayan bir veya daha fazla erkek veya kız kardeşiniz varsa ek puan kazanmanıza izin veriyor. Güçlü Fransızca becerileriniz varsa ek puanlar da mevcuttur. Ayrıca, Job Bank İş Eşleştirmesi ile bir hesap oluşturmak artık gerekli değildir.

Gruptaki en yüksek puanlardan birine sahip olmak için Kapsamlı Sıralama Sisteminde yeterli puan toplarsanız, kalıcı ikamet başvurusu için bir davetiye alacaksınız. Kalifiye olmak için, yine de Kanada’nın tüm kabul edilebilirlik ve göçmenlik gereksinimlerini karşılamanız gerekecektir.

Kanada’ya Göç Etmeye uygun musunuz?

ÜCRETSİZ Çevrimiçi Değerlendirme formumuzu doldurarak 48 saatten daha kısa bir sürede Kanada’ya göç etmeye uygun olup olmadığınızı öğrenin . Buraya tıklayın .